Wiele osób ma zniszczone lub uszkodzone paznokcie stóp i nawet nie wie że można temu zaradzić. Krwiak pod paznokciem będący efektem uszkodzenia mechanicznego lub inne mało estetycznie zmiany, usuwamy w naszym gabinecie podologicznym we Wrocławiu.
Wykonujemy rekonstrukcję głównie na paznokciach:
- zaatakowanych grzybicą,
- obustronnie wyciętych klinowo,
- zdeformowanych i nieestetycznie wyglądających.
Przyczyną uszkodzenia płytki paznokciowej są również urazy mechaniczne, zmiany chorobowe (grzybica), źle dopasowane obuwie, które podrażnia paznokieć.
Do urazów mechanicznych paznokci zalicza się wszelkiego rodzaju uderzenia, przytrzaśnięcia, przygniecenia na skutek których może powstać krwiak pod paznokciem. Dochodzi wówczas do uszkodzenia macierzy, odsłonięcia łożyska.
W kolejnej fazie paznokieć oddziela się od łożyska i dochodzi do tzw. (onycholizy).
I wówczas konieczne jest wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej by nadać właściwy kierunek wzrostu nowemu paznokciowi i zapobiec jego deformacjom. Celem zabiegu rekonstrukcji paznokcia jest także zabezpieczenie łożyska przed wnikaniem wszelkich drobnoustrojów. Stanowi jednocześnie ochronę przed wrastaniem nowego, zdrowego paznokcia w wał. W trakcie rekonstrukcji płytki paznokcia podolog przygotowuje odpowiednio powierzchnię odbudowy i nakłada na nią specjalny żel UV zawierający w składzie środki przeciwgrzybiczne.
Zabieg rekonstrukcji paznokcia jest bezbolesny i daje bardzo dobry efekt kosmetyczny (usuniecie krwiaka pod paznokciem, uszczerbków). Paznokcie odzyskują ładny wygląd, mogą być malowane, co pozwala na komfort psychiczny i noszenie obuwia z odkrytymi palcami.
Zabieg rekonstrukcji płytki paznokcia może być wykonywany u osób z cukrzycą, kobiet ciężarnych i osób leczących się onkologicznie.
Mechaniczne uszkodzenie paznokcia
Mechaniczne uszkodzenie paznokcia często prowadzi do ubytku płytki paznokcia odsłaniającej łożysko, co powoduje dyskomfort bólowy podczas wykonywania codziennych czynności. Dodatkowo paznokieć po uszkodzeniu mechanicznym przejawia tendencje do deformowania się podczas odrastania. Żeby tego uniknąć, i nie odczuwać dyskomfortu podczas chodzenia mechaniczne uszkodzenie paznokcia należy odpowiednio zaopatrzyć. W tym celu warto skorzystać z pomocy podologa, który przeprowadzi zabieg rekonstrukcji paznokcia.
Rekonstrukcja paznokcia w przypadku jego uszkodzenia mechanicznego ma na celu:
- niwelację ubytku i zabezpieczenie łożyska przed drobnoustrojami,
- ograniczenie dyskomfortu i bólu odczuwanego podczas chodzenia,
- zabezpieczenie uszkodzonego paznokcia przed pogłębianiem się urazu i zwiększaniem ubytku.
- poprawę estetyki paznokcia po urazie.